Messenger

szerda

A Pilates 6+1 alapelve

  A Pilates nem pusztán gyakorlatok sorozata. A Pilates egy összetett mozgásrendszer armely 6 alapelvre épül. Csak úgy érhetünk el eredményeket és élvezhetjük a torna kedvező hatásait, ha ezeket az alapelveket is szem előtt tartjuk és alkalmazzuk torna közben.

Lássuk mi is az a a 6 alapelv amitől a Pilates Pilates:

  • Koncentráció
  • Kontroll
  • Központosítás
  • Pontosság
  • Légzés
  • Áramlás
  • +1 Pihenés

Koncentráció

A tudat az amely építi a testet”- az egyik leggyakrabban idézet mondat Joseph Pilatestől. Nem véletlenül, hiszen mozdulataink kiindulópontja nem az izom, hanem az agy. Törekednünk kell rá, hogy tudatosítsuk a gyakorlatok közben, hogy melyik izmunk dolgozik, akár vizuálisan is.

Pilatesezni nem lehet úgy, hogy közben azon gondolkodunk mit főzzünk vacsorára, vagy ki menjen a gyerekért az óvodába, ne adj isten TV-t nézünk. Ne hagyd, hogy bármi elvonja a figyelmed a gyakorlatról, KONCENTRÁLJ! Különben nem ér az egész szinte semmit.

Kontroll

Joseph Pilates az általa megalkotott mozgásrendszert Conrollogynak, azaz a kontroll tornájának nevezte el (csak később, halála után lett a torna neve Pilates)
A kontroll, nem más mint a tudat teljes összpontosítása azért, hogy tökéletesen irányítsd a tested. A gyakorlatok végzése közben nincs felesleges mozdulat, vagy lendület. Pontosan tudnod kell, hogy mennyi erőt kell kifejtened a mozdulat elvégzéséhez. Ez az egyik legnehezebb dolog az elején, de gyakorlat teszi a mestert :)

Központosítás

Minden Pilates gyakorlat elsődleges (de nem egyetlen) célja az erőközpont erősítése, fejlesztése. Az erőközpont stabilizálja a tested minden megkezdett mozdulat előtt, és minden mozdulat az erőközpontból indul. Ezért a gyakorlatok során a figyelmed egy részének mindig ide kell összpontosulnia. Tehát köldöködet húzzd a gerincoszlopod felé és tartsd feszesen a hasadat!

Pontosság

A Pilates a minőség tornája. A gyakorlatok közben nagyon fontos a pontos kivitelezés, a helyes testtartás. A pontos gyakorlatvégzés segít a testtartás javításában, az esetlegesen berögzült rossz tartás, helytelen mozgásminták kijavításában. Ezáltal helyreállítja a test egyensúlyát
Tehát mindig figyelj a fejed, nyakad, vállad, medencéd és csípőd helyes tartására!

Légzés

Nagyon fontos a légzés ritmusának összehangolása a mozgással. Minden gyakorlatnak megvan a maga légzésritmusa ami aszerint változik, hogy melyik izmot mozgatjuk. Tehát, mindig figyelj a légzésre és arra, hogy belégzésnél mély levegőt vegyél, kilégzésnél pedig törekedj az elhasznált levegő teljes kifújására. Ezzel megfelelő mennyiségű oxigénnel látjuk el torna közben az izmainkat, melyek így hatékonyabban tudnak dolgozni és az agyunk is jobban tud koncentrálni a gyakorlatokra.

Áramlás

Minden gyakorlatnak megvan a maga ritmusa, időtartama. Egyik gyakorlatot sem szabad elkapkodni. Ha siettetünk, elkapkodunk egy gyakorlatot, nagy valószínűséggel feszültséget keltünk testünkben. Törekedjünk rá, hogy a gyakorlatokat szépen, lassan kecsesen és gördülékenyen végezzük. Hagyjuk, hogy az izmainknak legyen ideje szépen megnyúlni és elernyedni Így lesznek szép hosszúkásak izmaink.

+1 a Pihenés

Fontos, hogy a gyakorlatok között tartsunk egy kis pihenőt. Hagyjunk időt az agyunknak és az izmainknak felkészülni a következő gyakorlatra. Vegyünk egy mély levegőt és alaposan fújjuk ki.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése